e-sklep na PrestaShop: Instalacja

PrestaShop

Chciałbyś uruchomić własny e-sklep, ale nie jesteś pewien, czy poradzisz sobie z instalacją, konfiguracją i zarządzaniem? Publikujemy cykl poradników, szczegółowo opisujących wszystkie najważniejsze kroki.  Polskim e-commerce zawładnęły trzy rozwiązania: PrestaShop , WooCommerce i Magento. Każde z nich ma swoje plusy i minusy, a linki do porównań znajdziesz poniżej. W tym artykule pokażę Ci w jaki sposób zainstalować pierwszy z nich: PrestaShop. Szczegółowo opiszę wszystkie kroki, wraz z konkretnymi przykładami, w dwóch wariantach. Pierwszym z nich będzie całkowicie samodzielna instalacja, z wykorzystaniem menedżera plików. Drugim, jeszcze łatwiejszym, będzie wykorzystanie autoinstalatora aplikacji, który otrzymujesz w komplecie z każdym hostingiem Servizza, spośród: Ekonomiczny Hosting WWW, Niezawodny Hosting WWW oraz Hosting WWW Premium. W kolejnych publikacjach znajdziesz analogiczne poradniki, dotyczące zarządzania e-sklepem (panel administracyjny), konfiguracji, obsługi zamówień, edycji wyglądu, itp.

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś o wyborze platformy, zanim przejdziesz dalej, zajrzyj do artykułów:

Natomiast, jeżeli Twój wybór padł na Prestę, zaczynajmy, to naprawdę łatwe :). Dodam jedynie, że te najpopularniejsze platformy mają jeszcze jedną, ważną zaletę. A mianowicie, jeśli korzystasz z hostingu Servizza, możesz łatwo sprawić, że będą prawdziwymi demonami szybkości. Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Instalacja na własną rękę – to łatwe

Ta opcja ma jeden, podstawowy plus: nad każdym krokiem masz pełną kontrolę. Jeśli jednak nie masz takiej potrzeby, możesz od razu przeskoczyć do punktu ‘Autoinstalator – już prościej się nie da’.

Pobierz najnowszą wersję PrestaShop ze strony producenta: https://www.prestashop.com/, wybierając zakładkę ‘Produkt’ -> ‘Pobierz PrestaShop’ z głównego menu:

prestashop-pobierz-bezplatnie
prestashop-pobierz-bezplatnie

Wypełnij krótki formularz, zaznacz odpowiednie zgody i kliknij przycisk ‘Pobierz’:

prestashop-pobieranie
prestashop-pobieranie

Następnie zapisz archiwum na dysku swojego komputera. Kolejnym krokiem będzie wypakowanie archiwum zip instalatora PrestaShop. Rozpakuj zawartość archiwum do wybranego katalogu na dysku twardym komputera.

Kopiowanie plików Presty na serwer hostingowy

Uruchom Menedżera plików i skopiuj pliki instalatora na serwer, do wybranego katalogu:

prestashop-wgrywanie-na serwer
prestashop-wgrywanie-na serwer

Pamiętaj, aby wgrać plik ‘index.php’ oraz cały spakowany katalog Presty, czyli plik ‘prestashop.zip’:

prestashop-wgrywanie-na serwer-2
prestashop-wgrywanie-na serwer

Trzeci z plików, tj. ‘Install_PrestaShop.html’ jest linkiem do dokumentacji i nie jest wymagany do samej instalacji. Domyślnie pliki powinny być wgrane do głównego katalogu dla strony WWW, czyli ‘public_html’, ale możesz to zmienić w razie potrzeby. Np., jeśli chcesz uruchomić kilka różnych stron w ramach swojego hostingu, zajrzyj do poradnika:

Przygotowanie bazy danych dla e-sklepu

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie bazy danych dla Twojego e-sklepu. W tym celu możesz użyć narzędzia ‘Kreator baz danych MySQL’, które znajdziesz w sekcji ‘Bazy danych’ swojego cPanelu lub narzędzia ‘phpMyAdmin’, jeśli jesteś bardziej zaawansowanym użytkownikiem.

prestashop-tworzenie-bazy-danych
prestashop-tworzenie-bazy-danych

Musisz również stworzyć użytkownika bazy danych, wraz z silnym hasłem:

prestashop-uzytkownik-bazy-danych
prestashop-uzytkownik-bazy-danych

Dane te zapisz sobie na później. W ostatnim kroku tej części zdefiniuj uprawnienia użytkownika i zatwierdź swój wybór:

prestashop-uprawnienia-uzytkownika-bazy-danych
prestashop-uprawnienia-uzytkownika-bazy-danych
prestashop-uzytkownik-bazy-danych-ok
prestashop-uzytkownik-bazy-danych-ok

Ok, masz już przygotowany proces instalacji, więc teraz możesz przejść do kreatora. Otwórz w przeglądarce stronę (domenę), w ramach której wgrałeś wcześniej pliki instalacyjne, wraz z podkatalogiem(-ami), w razie takiej potrzeby. Na przykład, jeżeli posiadasz domenę mojapresta.pl i wgrałeś pliki do podkatalogu ‘public_html/presta/’, w przeglądarce wpisz adres: ‘mojapresta.pl/presta/index.php’ (inne możliwości konfiguracji domeny, subdomeny i katalogów znajdziesz m.in. w tym artykule).

Jeżeli napotkasz tego typu problem:

prestashop-php-zip-extension
prestashop-php-zip-extension

musisz wykonać jeszcze jeden krok (chyba, że wcześniej, przy innej okazji już włączyłeś wymagane rozszerzenia). A mianowicie, przejdź w swoim cPanelu do sekcji ‘Oprogramowanie’ -> ‘Wybór wersji PHP’, wybierz używaną wersję PHP, odnajdź na liście brakujące rozszerzenie (w tym przypadku PHP ZIP) i je włącz:

prestashop-php-zip-extension-on
prestashop-php-zip-extension-on

Kreator instalacji PrestaShop

Wróć do strony z instalatorem i ją odśwież – zobaczysz pierwszy krok instalacji, czyli proces rozpakowywania plików na serwerze hostingowym:

prestashop-instalacja
prestashop-instalacja

Po rozpakowaniu archiwum zostaniesz przekierowany z powrotem do instalatora, który automatycznie wykryje, że PrestaShop nie został jeszcze zainstalowany. Od tego momentu wszystko sprowadza się do czytania, pisania i wypełnienia kilku formularzy. W pierwszym kroku wybierz swój język:

prestashop-instalacja-wybor-jezyka
prestashop-instalacja-wybor-jezyka

Zaakceptuj licencję. PrestaShop jest bezpłatny, a jego dystrybucja odbywa się na zasadach typu Open Source. Nie możesz używać tego oprogramowania, jeśli nie zgadzasz się na warunki:

prestashop-instalacja-licencja
prestashop-instalacja-licencja

W kolejnym etapie instalator przeprowadza szybką weryfikację wszystkich parametrów serwera hostingowego. Jeżeli napotkasz tego typu problemy:

prestashop-instalacja-problemy
prestashop-instalacja-problemy

po prostu uruchom ponownie narzędzie ‘Wybór wersji PHP’, dostępne w Twoim cPanelu, w sekcji ‘Oprogramowanie’, wybierz używaną wersję PHP, odnajdź na liście brakujące rozszerzenia i je włącz. Celem jest osiągnięcie komunikatu ‘Zgodność PrestaShop z Twoim systemem została zweryfikowana!’:

prestashop-instalacja-zgodnosc-hostingu
prestashop-instalacja-zgodnosc-hostingu

Następny etap to formularz, w którym musisz podać podstawowe informacje o Twoim e-sklepie oraz dane logowania administratora. Zwróć też uwagę na klauzulę dot. przetwarzania danych – musisz ją przyjąć do wiadomości, jeśli chcesz skorzystać z tego, bezpłatnego oprogramowania:

prestashop-instalacja-dane-sklepu
prestashop-instalacja-dane-sklepu

Łączenie e-sklepu z bazą na hostingu

Przedostatni krok to formularz, w którym należy wskazać lokalizację serwera bazy danych i wszystkie jej szczegóły. Tutaj musisz uzupełnić dane, które stworzyłeś w kroku ‘Przygotowanie bazy danych dla e-sklepu’. Uwaga! W polu ‘Adres serwera bazy danych’ koniecznie zmień domyślny wpis na ‘localhost’. Domyślny prefiks to ‘ps_’, ale jeśli zamierzasz zainstalować kilka instancji PrestaShop w tej samej w bazie danych, każdej z nich musisz nadać inny prefiks. Dobrym nawykiem jest też unikanie domyślnych danych, tworzenie własnych i unikatowych. Taka praktyka, w pewnych okolicznościach, może utrudnić działania potencjalnym włamywaczom.

Po wypełnieniu formularza kliknij w ‘Przetestuj połączenie z bazą danych’ aby sprawdzić czy wprowadzona informacje są prawidłowe.:

prestashop-instalacja-polaczenie-z-baza-danych
prestashop-instalacja-polaczenie-z-baza-danych

Teraz pozostało już jedynie kliknąć przycisk ‘Dalej’, aby instalator rozpoczął konfigurację sklepu. Proces ten może potrwać kilka minut:

prestashop-instalacja-instalacja-sklepu
prestashop-instalacja-instalacja-sklepu

więc pozostaw przeglądarkę w spokoju i zachowaj cierpliwość ;). Zwieńczeniem pracy będzie komunikat o zakończonej z powodzeniem instalacji:

prestashop-instalacja-sukces
prestashop-instalacja-sukces

Kończenie instalacji, sprzątanie.

Uwaga! Zanim klikniesz w ‘Odkryj swój sklep!’, musisz wykonać jedną ważną rzecz. Ze względów bezpieczeństwa, przed zamknięciem instalatora musisz usunąć pewne kluczowe foldery z plikami. Zrób to np. za pośrednictwem Menedżera plików, o którym mówiliśmy w punkcie ‘Kopiowanie plików Presty na serwer hostingowy’. Katalogi, które należy usunąć to: koniecznie folder ‘install’:

prestashop-sprzatanie-po-instalacji
prestashop-sprzatanie-po-instalacji

oraz opcjonalnie folder ‘docs’. Teraz już możesz wejść na stronę główną i zobaczyć jak wygląda Twój nowy e-sklep:

prestashop-gotowy-e-sklep
prestashop-gotowy-e-sklep

Dobrym sposobem jest również zmiana nazwy folderu ‘admin’ na coś własnego na przykład ‘adm1n23’. Przy czym pamiętaj, że od tej zmiany strony administracyjne będą dostępne nie pod adresem ‘mojapresta.pl/admin’, ale pod adresem ze zmienioną nazwą podfolderu, czyli: ‘mojapresta.pl/adm1n23’.

Gratulacje, instalacja została zakończona! Teraz możesz przejść do panelu admina (pod nową nazwą, jeśli zmieniłeś) i rozpocząć konfigurację e-sklepu.

prestashop-panel-admina
prestashop-panel-admina

Możesz wypełniać go produktami, markami, dostawcami oraz informacjami o produktach. Krótko mówiąc możesz uruchomić swój własny sklep internetowy 🙂

prestashop-panel-zarzadzania
prestashop-panel-zarzadzania

Autoinstalator – już prościej się nie da

Tym razem skorzystamy z autoinstalatora. Funkcjonalność ta jest dostępna w każdym planie hostingowym Servizza. Znajdziesz ją przechodząc na stronę: ‘Konto Klienta’ -> ‘Wybrany hosting’ -> ‘cPanel’ -> dział ‘Apps Installer’ -> ‘E-Commerce’ -> ‘PrestaShop’.

Pamiętaj proszę, że ta opcja ma jeden, podstawowy plus: jest maksymalnie prosta. Nie musisz niczego pobierać, konfigurować bazy danych, itd. Właściwie jedyne, co musisz wybrać i ew. przygotować, to miejsce instalacji e-sklepu, jeśli nie ma być to katalog główny ‘public_html’. Np., jeśli chcesz uruchomić kilka różnych stron w ramach swojego hostingu, zajrzyj do poradnika:

No i oczywiście domenę oraz dane administratora, ale to dotyczy każdego przypadku. Ma też jeden minus: domyślnie nie masz pełnej kontroli nad każdym krokiem. To autoinstalator ‘zdecyduje’ za Ciebie np. jaką wybrać nazwę bazy danych i jej użytkownika. Chyba, że użyjesz opcji zaawansowanych instalatora, wówczas możesz decydować o niektórych kwestiach. Więcej na temat samego autoinstalatora przeczytasz w artykule:

W przypadku, jeśli chcesz zachować decyzyjność, przejdź proszę do punktu ‘Instalacja na własną rękę – to łatwe’.

Ok, więc zaczynajmy automatyczną instalację PrestaShop :).

Opcjonalnie, jeśli masz taką potrzebę: Uruchom Menedżera plików i utwórz własny podkatalog w głównym folderze ‘public_html’, klikając w ikonę ‘+Folder’ w górnym menu:

prestashop-instalator-tworzenie-folderu
prestashop-instalator-tworzenie-folderu

Przejdź w swoim cPanelu do sekcji ‘Apps instaler’ -> ‘PrestaShop’ (ew. kliknij dowolną aplikację, a następnie wybierz z listy: ‘e-Commerce’ -> ‘PrestaShop’), a następnie kliknij w któryś z przycisków ‘Instaluj’:

prestashop-instalator
prestashop-instalator

W kolejnym kroku masz dwie opcje. Możesz kliknąć przycisk ‘Quick Install’ i wówczas dokona się całkowicie automatyczna instalacja, albo wybrać lub wpisać własne informacje:

prestashop-instalator-formularz-danych
prestashop-instalator-formularz-danych

Spośród dostępnych pól możesz zdecydować:

  • Wybierz wersję, którą chcesz zainstalować – wybierz najwyższą dostępną, jeśli nie masz specyficznych potrzeb,
  • Wybierz protokół – wybierz ‘https://’ lub ‘https://www’, ponieważ w Servizza masz szyfrowanie SSL bezpłatnie w każdym pakiecie,
  • Wybierz domenę – wybierz z listy właściwą, jeśli masz więcej zarejestrowanych domen,
  • W katalogu – pozostaw domyślny lub zmień na własny,
  • Nazwa sklepu – wpisz wskazaną markę,
  • Stary katalog Admin – pozostaw domyślne lub zmień na coś własnego na przykład ‘adm1n23’. Przy czym pamiętaj, że od tej zmiany strony administracyjne będą dostępne nie pod adresem np. ‘mojapresta.pl/admin’, ale pod adresem ze zmienioną nazwą podfolderu, czyli: ‘mojapresta.pl/adm1n23’.
  • E-mail, Hasło, Imię i Nazwisko administratora sklepu – uzupełnij,
  • Zaawansowane opcje – Nazwa bazy danych i Prefiks tabeli – pozostaw domyślne lub wpisz własne,
  • Wyłącz powiadomienia o aktualizacji – zdecyduj, czy otrzymywać e-maile z informacją o nowej wersji Presty,
  • Backup Location – zdecyduj gdzie będą przechowywane automatyczne kopie zapasowe,
  • Automatyczne backupy i Rotacja backupu – jak często będą wykonywane i ile ostatnich kopii system będzie przetrzymywał. Pamiętaj przy tym o miejscu na dyskach, które masz do dyspozycji w ramach Twojego hostingu.

Po wypełnieniu wszystkich wymaganych pól, po prostu kliknij w przycisk ‘Instaluj’ na samym dole strony. Proces ten może potrwać kilka minut, więc pozostaw przeglądarkę w spokoju i zachowaj cierpliwość ;). Zwieńczeniem pracy będzie komunikat o zakończonej z powodzeniem instalacji:

prestashop-instalator-sukces
prestashop-instalator-sukces

Kończenie instalacji, sprzątanie.

W przeciwieństwie do ręcznej instalacji, w tym przypadku nie musisz pamiętać o usuwaniu folderu ‘install’, bo autoinstalator zrobi to za Ciebie. Nie musisz również zmieniać nazwy folderu ‘admin’, chyba że w formularzu wybrałeś właśnie taką. Pamiętaj jedynie, że strona administracyjna będzie dostępna pod adresem ze zmienioną nazwą podfolderu.

Teraz już możesz wejść na stronę główną (w naszym przykładzie: ‘https://mojapresta.pl/presta_ai’) i zobaczyć jak wygląda Twój nowy e-sklep:

prestashop-gotowy-e-sklep

Możesz też zalogować się do panelu admina (pod nową nazwą, jeśli zmieniłeś) i rozpocząć konfigurację e-sklepu:

prestashop-panel-admina

Możesz wypełniać go produktami, markami, dostawcami oraz informacjami o produktach. Krótko mówiąc możesz uruchomić swój własny sklep internetowy 🙂

prestashop-panel-zarzadzania

Masz również do dyspozycji jeszcze jedną funkcjonalność. Otóż, autoinstalator udostępnia opcje zarządzania Twoją instancją – wystarczy, że wybierzesz z listy ‘PrestaShop’:

prestashop-instalator-zarzadzanie
prestashop-instalator-zarzadzanie

e-sklep na PrestaShop gotowy, co dalej?

Niezależnie, z której opcji instalacji skorzystałeś, masz do dyspozycji swój własny sklep, stworzony na platformie PrestaShop. ‘Jedyne’, co pozostało, to ‘pomalować’ ściany sklepu i zapełnić półki towarem. Ale, o tym napiszę w kolejnych odcinkach, bo to również nieco dłuższa opowieść. Polub proszę nasz FanPage, abyśmy mieli szansę Cię poinformować o nowych publikacjach :).

https://www.facebook.com/servizza/

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz dodatkowej pomocy lub porady? Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą Pomocą Techniczną.

Zapraszamy również do lektury: https://blog.servizza.com -> ‘Polecane artykuły’