FAQ

Hosting

Jak najbardziej, w dodatku w każdą stronę. Mało tego, również pomiędzy poszczególnymi rodzajami usług, np. hosting <-> VPS, itp.

Nie trzeba więc kupować od razu tak dużego pakietu, aby już od początku spełniał dalekosiężne założenia. Można rozpocząć od mniejszego pakietu, a następnie migrować, wraz z rozwojem biznesu.

Category: Hosting

Obecnie, jednym z najważniejszych czynników, decydujących o pozycji strony w Google jest szybkość ładowania witryny. Jeżeli więc, przerażają Cię wyniki strony w PageSpeed Insights i martwisz się konsekwencjami, zapoznaj się z tym artykułem:
https://blog.servizza.com/zly-wynik-w-pagespeed-insights-i-spadek-pozycji-jak-rozwiazac-problem/
Jak ważny jest wynik PageSpeed Insights dowiesz się również z lektury:
https://blog.servizza.com/seo-vs-pagespeed-od-zera-do-lidera-czyli-najlepszy-hosting-bez-sciemy/

Category: Hosting

Kopie zapasowe wykonywane są / mogą być na co najmniej dwa, trzy sposoby:

 1. Systemowo (przez Servizza) – dla wszystkich pakietów hostingowych, raz na dobę (w nocy). Kopie przechowywane są przez 7 dni.
  W przypadku konieczności dostępu do kopii z danego dnia, wystarczy zgłosić taką potrzebę (wysłać zgłoszenie, tzw. ticket), wraz z podaniem daty (do 7 dni wstecz). Wówczas plik z kopią zostanie wgrany na dane konto i będzie dostępny do pobrania (via manager plików, FTP, SSH..).
 2. W każdej chwili można uruchomić własny, niezależny system tworzenia kopii zapasowych. Wystarczy skorzystać z opcji: cPanel -> ‚Kreator kopii zapasowej’, dostępnej dla każdego pakietu hostingowego, po zalogowaniu do panelu klienta. Kopie dostępne są wówczas w formie archiwum ZIP.
 3. Większość systemów CMS (jak np. WordPress) ma możliwość zainstalowania rozszerzenia (np. wtyczki, np. ‚UpdraftPlus – Kopia/przywracanie’), która również może wykonywać kopie zapasowe.
Category: Hosting

Hosting - opcje dodatkowe

Dodatkową ochronę przed atakiem oraz separację kontenera od wspólnej adresacji. Na przykład, w przypadku spamu, IP wraz z revDNS należy tylko do Pana, więc nie ma możliwości, żeby ktoś inny mógł omyłkowo wprowadzić Pana IP na listę spam.
W przypadku wspólnego IP (dla danej grupy użytkowników konkretnego serwera – czyli normalny układ), pozostali użytkownicy hostingu współdzielonego są w tym elemencie ‚zależni’ od siebie. Np. w przypadku, gdyby jeden użytkownik spowodował swoimi działaniami blokadę dnaego IP, pozostali będą musieli zaczekać na odblokowanie IP (od 30 minut do kilku godzin).

Niestety taka jest specyfika współdzielonego hostingu i nie ukrywamy tego. Natomiast rozwiązaniem jest własne IP.

Hosting - zarządzanie

Plik error_log znajduje się w docroot (miejsce zaparkowania domeny). Generalnie, wszystkie logi znajdują się na koncie, a można je pobrać przez webdisk / SSH / FTP / manager plików

Dostęp za pomocą managera plików możliwy jest w następujący sposób:
Po zalogowaniu: ‚Konto Klienta’ -> wybrany hosting -> ‚cPanel’ -> ‚Pliki’ -> ‚Menedżer plików’ LUB: ‚Konto Klienta’ -> wybrany hosting -> ‚File Manager’.

manager-plikow
manager-plikow-2

Prawie wszystkimi opcjami i parametrami można zarządzać samodzielnie, z poziomu cPanel (w ramach posiadanego pakietu):
cPanel dostępny jest po zalogowaniu: ‚Konto Klienta’ -> wybrany hosting -> ‚cPanel’
Obszerna pomoc na temat poszczególnych funkcji dostępna jest w Bazie Wiedzy: https://pomoc.servizza.com/

Tytułem przykładu:

W celu konfiguracji żądanych ustawień PHP (tj. edycji pliku PHP.ini), proszę zalogować się, a następnie:

 • ‚Konto Klienta’ -> ‚Wybrany hosting’ -> ‚cPanel’ -> ‚Wybór wersji PHP’ -> ‚Przejdź do ustawień PHP’; lub:
 • ‚Konto Klienta’ -> ‚Wybrany hosting’ -> ‚cPanel’ -> ‚Edytor MultiPHP INI’. W przypadku większej ilości domen, należy wybrać właściwą.

Po wpisaniu żądanej wartości proszę potwierdzić ‚Zastosuj’.

W celu wybrania wersji PHP i/lub dostępnych rozszerzeń, proszę zalogować się, a następnie: ‚Konto Klienta’ -> ‚Wybrany hosting’ -> ‚cPanel’ -> ‚Wybór wersji PHP’. Po wpisaniu żądanej wartości proszę potwierdzić ‚Zapisz’.

Lokalizacja serwerów

Wszystkie pakiety hostingowe serwowane są na maszynach, które fizycznie ulokowane są w Niemczech (Norymberga, Falkenstein), bezpośrednio przy najszybszych węzłach w Europie. Dodatkowo wspomagane są również serwerami w Helsinkach i Polsce. Generalnie:

 • są to wyłącznie miejsca z bezpośrednim dostępem do najważniejszych (najszybszych) węzłów w Europie,
 • b) znajdują się wyłącznie na terenie UE.

Lokalizacja, wraz z adresami jest szczegółowo opisana w Umowie Powierzenia Danych (UPD), o której można przeczytać na stronie: https://servizza.com/rodo

europe-network

Zawsze myślałem, że mając serwer w Polsce, ma to wpływ na szybkość wczytywania i działania strony. Myślałem, że serwer poza Polską oznacza większe opóźnienia.

A jaki jest prawdziwy powód? Czy jest to jakaś świadoma potrzeba, czy może raczej wpływ kolejnych ‚ściem’ marketingowych?
Wszystkie nasze usługi hostingowe (w tym nasze własne strony) ulokowane są fizycznie w lokalizacjach:

 • podstawowe serwery w Niemczech (więcej tutaj),
 • wspomaganie w Finlandii i Polsce.

I jest to bardzo świadome działanie, nigdy nie ulokowalibyśmy najważniejszych usług w Polsce, o czym za moment.

Jest to jedna z największych zagrywek marketingowych i mitów (o innych ściemach piszemy w art., do których linki poniżej), czyli ‚chwalenie się’, że serwery firmy X są ulokowane w Polsce. Insynuacja, że to jakoby jakiś plus, wyróżnik. Jednak, dla świadomej osoby może to być jedynie minus, często wielki. A firmy, które działają tak wskutek oszczędności, ignorancji lub braku umiejętności/możliwości, w ten sposób próbują przekuć minus w zaletę.

 • Po pierwsze: O ile nie szukamy kolokacji wyspecjalizowanej w usługach niskich opóźnień (np. trading, serwery gier, itp.), to fizyczna lokalizacja serwera nie będzie miała większego znaczenia (o ile opóźnienia nie przekroczą pewnej granicznej wartości (np. 100ms)). A, jeśli już, to czym bliżej głównych węzłów, tym lepiej. A pogląd na tę sprawę można zdobyć np. tutaj.
 • Po drugie: Czasem oczywiście są pewne odgórne ograniczenia i musimy utrzymywać serwer w Polsce (np. wymóg decydenta-ignoranta, jakiś specyficzny projekt, etc.), ale większość z nas nie podlega tym ograniczeniom.
 • Po trzecie: Niestety, częstą praktyką firm jest oszczędzanie na wymianie ruchu międzyoperatorskiego, przez co później okazuje się, iż będąc np. w Rzeszowie, nasz ruch do Gdańska przebiega przez węzły w Paryżu i właściwie mając serwer we Francji, czy w Niemczech, mielibyśmy niższe opóźnienia do serwera w Gdańsku, niż z Polski.
 • Po czwarte: Środkowo-wschodnia część Europy wiele już zrobiła w kwestii infrastruktury sieciowej, ale nadal prym wiedzie jej część zachodnia. Tamte ‚autostrady’ wciąż są o wiele bardziej drożne. Stąd nasz wybór lokalizacji – nasze serwery mieszczą się bezpośrednio przy najszybszych węzłach w Europie.
 • I w końcu po piąte: Ważne jest nie tylko bezpieczeństwo techniczne (tym wyższe, im bardziej ‚cywilizowany’ kraj) i nie tylko szybkość światłowodów (w Polsce wciąż dopiero gonimy standardy), ale również bezpieczeństwo polityczno-gospodarcze. Niezależnie jak wielkim jesteśmy patriotą, bezsprzecznym faktem jest, że czym silniejsza i stabilniejsza gospodarka, tym ryzyko mniejsze. Ważne jedynie jest, aby poruszać się w ramach Unii, chociażby ze względu na różne regulacje prawne, jak np. kwestie RODO.

Jak niektóre firmy wykorzystują nieuczciwy marketing:
https://blog.servizza.com/jak-wybrac-dobry-hosting-argumenty-wazniejsze-emocji/
https://blog.servizza.com/hosting-pro4pro-10-bledow-nieudanych-e-biznesow/

Zwykłe sprawdzanie lokalizacji nie zawsze da prawidłowy wynik, bo często serwery są ‚schowane, zasłonięte’. Dzieje się tak szczególnie, gdy z jakiegoś powodu (w tym na życzenie klienta) budowany jest system o zwiększonej skali bezpieczeństwa, cloud, etc. i całość składa się z wielu elementów.

Poza tym, świadczymy również usługi administracji, gdzie np. część serwerów klienta niekoniecznie musi być ulokowana u nas. W każdym razie, jest wiele takich przypadków, gdzie sytuacja jest dosyć skomplikowana, np. bardzo duże sklepy, fintech, korporacje, itp.

Load More

Load More