Hosting – jak to działa? Pytania, które nurtują początkujących.

Dedyk, VPS, przestrzeń SSD, taktowanie CPU… Mimo, że hosting to pojęcie znane od dekad i spotykamy się z nim niemal codziennie, wciąż dla wielu osób jest terminem nie do końca zrozumiałym. A skomplikowana terminologia nie zachęca do pogłębienia wiedzy. Biorąc pod uwagę fakt, że z hostingu korzysta coraz więcej osób, ta nieświadomość może okazać się dla nas wirtualnym gwoździem do trumny. Bo jak wybrać dobry i opłacalny hosting, nie znając jego typów i specyfiki każdego z nich?

Postanowiliśmy rozwiać wątpliwości, związane z wyborem hostingu. Sprawdziliśmy więc, o co pytacie wyszukiwarki najczęściej i opracowaliśmy wyjaśnienie najbardziej problematycznych kwestii. Poniżej nie tylko omawiamy pojęcie hostingu, ale też rzeczowo odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania. Liczymy, że nasze kilkunastoletnie doświadczenie pomoże Wam podjąć właściwą decyzję.

Co to jest hosting?

Domena, serwer i hosting to trzy podstawowe elementy, o których trzeba pomyśleć podczas tworzenia strony internetowej. Zrozumienie ich działania to kluczowy czynnik, który pozwala nam na świadomy wybór najlepszej z dostępnych opcji. Zacznijmy więc od początku. Domena to inaczej adres naszej strony, na podstawie którego można znaleźć ją w sieci. Serwer to specjalnie przystosowany komputer, który udostępnia nam swoją przestrzeń dyskową. Hosting natomiast to usługa przechowywania strony na serwerze. Aby strony internetowe działy bez przerwy i bez zakłóceń, tworzy się je na serwerach, które pracują przez całą dobę. Dzięki temu strona internetowa działa niezależnie od pory dnia i nocy, niezależnie od stanu technicznego naszego prywatnego komputera, czy dostępu prądu w domu lub miejscu pracy. Na rynku znajdziemy dziś mnóstwo firm hostingowych, które udostępniają miejsce na swoich serwerach. Dzięki temu możemy zakładać tam blogi, strony firmowe czy rozbudowane portale, a także udostępniać zdjęcia, filmy lub muzykę. Inne usługi, obejmujące wykorzystanie serwerów hostingowych, to:

•             Współdzielenie plików – umożliwia wgranie danych do sieci i wygenerowanie linku, który pozwala je pobrać. Firma dostarczająca tę usługę nie musi dysponować własnymi serwerami, może korzystać z usług hostingowych innej firmy.

•             Dyski wirtualne – forma współdzielenia danych w sieci, która pozwala na zarządzanie wgranymi treściami, podobnie jak w systemowym Eksploratorze plików.

•             Multimedia – usługa udostępniania przestrzeni dyskowej dedykowana multimediom (zdjęcia, filmy, muzyka). Tu również usługodawca nie musi być właścicielem serwerów, a jedynie pośrednikiem pomiędzy firmą hostingową, a użytkownikiem końcowym.

Hosting – jak to działa?

Z punktu widzenia dostawcy hosting polega przede wszystkim na oddaniu do dyspozycji Klienta określonej objętości dysku twardego (przestrzeni SSD), a jednocześnie dbaniu o stałe, prawidłowe działanie dysków i połączenie serwera z Internetem, tak, aby strona Klienta działała bez zarzutu. Dostawca hostingu ma do zrealizowania szereg obowiązków – powinien m.in.:

•             zapewnić Klientowi oprogramowanie, które pozwoli mu korzystać z wybranej oferty

•             zapewnić odpowiednie zasoby sprzętowe, tj. odpowiednią szybkość łączy, pojemność pamięci masowej, wydajne CPU (ang. central processing unit) itp.

•             zapewnić fizyczne bezpieczeństwo dla umieszczanych w sieci danych

•             skutecznie chronić dane Klienta przed kradzieżą i atakami hakerów

Jeśli wymogi te są spełnione, strona działa bez problemów i jest bezpieczna na wypadek poważnych awarii lub próby kradzieży danych. Niespełnienie przez firmę hostingową któregoś z tych wymogów uprawnia nas do reklamacji, dlatego przed zawarciem umowy warto dokładnie zapoznać się z jej treścią i poznać swoje prawa. 

Domena a hosting – różnice

Domena internetowa to unikalny adres, pod którym usługa (np. strona internetowa) jest dostępna w sieci. Jednak sama domena nie wystarczy, aby nasza strona mogła być wyświetlona w Internecie. Do tego potrzebujemy serwera. Dopiero umieszczenie strony na serwerze i przypisanie domeny do serwera umożliwi użytkownikom Internetu otworzenie naszej strony w przeglądarce. Wybór i zakup domeny jest bardzo prosty. Musimy jedynie sprawdzić, czy nazwa, którą chcemy w niej zawrzeć nie jest już przez kogoś zajęta, a następnie wybrać rozszerzenie domeny. Wybór rozszerzenia zależy od zasięgu terytorialnego naszej oferty – np. jeśli kierujemy ofertę do klientów z Polski, warto postawić na rozszerzenie .pl lub .com.pl, jeśli do klientów z całej Europy – .eu itd. Należy pamiętać, że wybór domeny nie jest uzależniony od hostingu i nie wiąże się z koniecznością zakupu serwera. Jeśli jednak mamy domenę i chcemy pod jej adresem umieścić stronę internetową, a dodatkowo korzystać z poczty e-mail, założonej we własnej domenie (np. firmowej), wtedy niezbędny jest serwer i hosting.

Zarówno domenę, jak i hosting, możemy kupić u dowolnego rejestratora. W Servizza rekomendujemy wybór wszystkich usług u jednego sprawdzonego dostawcy. Dlaczego? Bo od lat zauważamy, że naszym Klientom zdecydowanie łatwiej jest zarządzać jednym wspólnym kontem, niż korzystać z kilku osobnych paneli administracyjnych i opłacać kilka faktur.

Który hosting wybrać?

To głównie od hostingu zależy, czy nasza strona będzie działała szybko i sprawnie, czy będziemy mieć intuicyjny panel administracyjny i pomoc specjalistów w razie problemów. Dlatego dobre firmy hostingowe bardzo poważnie podchodzą do kwestii dbałości o bezpieczeństwo serwerów, udostępniają Klientom kopie zapasowe na wypadek utraty danych lub umożliwiają samodzielne ich tworzenie. Warto dobrze przemyśleć wybór dostawcy, tym bardziej, że firm hostingowych przybywa, a wybór tej jedynej nie zawsze jest taki prosty

Decydując się na hosting możemy wybrać serwer współdzielony, VPS lub dedykowany. Czym się różnią? Serwery współdzielone obejmują wiele stron, dlatego są najlepszym rozwiązaniem dla niedużych, standardowych witryn z niewielką ilością danych i dość niską ilością wizyt. Serwery VPS to dobre wyjście, jeśli zależy nam na szybkości strony. Na serwerach tych znajduje się mniej stron, między które dzielona jest moc urządzenia, a każda z nich ma oddzielny system, dzięki czemu działa szybciej i sprawniej. VPS sprawdzą się najlepiej w przypadku nieco większych stron z systemem CMS, sklepem lub dużą ilością wizyt. Serwery dedykowane to najdroższe, ale i najbardziej zindywidualizowane i zoptymalizowane rozwiązanie. Decydując się na nie, otrzymujemy cały serwer tylko dla siebie, co oznacza najwyższą wydajność i pełną swobodę w zarządzaniu nim. „Dedyki” sprawdzają się najlepiej w przypadku dużych, ogólnokrajowych portali, gdzie ilość wejść w ciągu dnia wynosi co najmniej kilka-kilkanaście tysięcy.

Jak wynika z danych DNS, w drugim kwartale 2016 r. usługę hostingu przenoszono średnio 467 razy dziennie! Aby tego uniknąć dokładnie sprawdzajmy specyfikę poszczególnych wariantów, a w razie wątpliwości – pytajmy. Niezależnie od tego, na jaką wersję hostingu się zdecydujemy, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak: przestrzeń SSD, wielkość miesięcznego transferu, taktowanie CPU (określa ilość operacji wykonywanych przez procesor w ciągu sekundy) czy zakres wsparcia helpdesku.

Hosting dla prostej strony

Jeśli chcesz założyć prostą stronę informacyjną, niewymagającego bloga lub firmowy landing page, najlepszym rozwiązaniem będzie hosting współdzielony. To najtańsza opcja, a na rynku znajdziesz kilka firm, które zapewniają szybkie działanie strony, stałą pomoc helpdesku i sprawne rozwiązywanie ewentualnych problemów. A co z darmowym hostingiem? Jest on podstawową i najbardziej okrojoną z funkcjonalności opcją. Brak jakichkolwiek opłat kusi, należy jednak pamiętać, że korzystanie z darmowego hostingu może wiązać się w przyszłości z problemami w działaniu witryny, znacznym ograniczeniem przestrzeni dyskowej, dużą ilością reklam i spamu, a nawet atakami hakerów. Darmowy hosting nie gwarantuje nam bezpieczeństwa i nie zapewnia profesjonalnej pomocy w razie awarii, dlatego w Servizza rekomendujemy korzystanie z bardziej zaawansowanych wersji hostingu.

Jak wykupić hosting?

Ceny za hosting i domenę to zwykle niewielkie kwoty, od dosłownie kilku złotych miesięcznie, które opłaca się w systemie rocznym lub miesięcznym. Stawki za domenę wynoszą kilkanaście-kilkadziesiąt złotych, a za serwer kilkaset złotych. Zaawansowane wersje serwerów VPS i serwery dedykowane to koszt rzędu kilkuset złotych i wzwyż. W Servizza chętnie doradzimy najkorzystniejszą opcję poprzedzając to analizą Twoich potrzeb i oczekiwań. Jednocześnie dajemy naszym Klientom pełną swobodę w kwestii ostatecznego wyboru usługi i samodzielnego jej zakupu, a w razie potrzeby pomagamy w załatwieniu wszystkich formalności. Domenę zarejestrujesz tutaj: https://servizza.com/domeny. Hosting wybierzesz tutaj: https://servizza.com/hosting i tutaj: https://servizza.com/hosting-premium. Po zarejestrowaniu domeny i wykupieniu hostingu, nad działaniem usług czuwa wybrana firma hostingowa, która musi połączyć domenę z serwerem, aby współgrały ze sobą i prowadziły do siebie nawzajem, i abyś Ty mógł cieszyć się szybkim i bezproblemowym działaniem swojej strony, poczty e-mail i pozostałych usług.

Macie dodatkowe pytania? Piszcie, chętnie odpowiemy 🙂