LiteSpeed dla WordPress: Ustawienia ogólne, cache, czyszczenie, wyjątki. (dla v. 2.X)
Uwaga! Niniejszy artykuł dotyczy wtyczki LSC w wersji z serii 2.X. Opisy nowszych wersji znajdziesz tutaj.
Podstawowe ustawienia wtyczki LiteSpeed Cache dla WordPress
LiteSpeed Cache dla WordPress (LSCWP) to oparta na PHP wtyczka, która zapewnia buforowanie oraz cały zestaw funkcji optymalizacji strony WWW. Już w domyślnej konfiguracji (natychmiast po zainstalowaniu) znacząco przyspiesza witrynę. Wraz z dodatkowymi opcjami, potrafi zapewnić najwyższą wydajność Twojej stronie WWW. Moduł LSCache (moduł pamięci podręcznej LiteSpeed) jest wbudowany bezpośrednio w serwer. Dzięki temu znacznie zmniejsza się obciążenie, a buforowanie można wykonać bardziej wydajnie, niż w przypadku innych rozwiązań. W niniejszym poradniku omówimy konfigurację podstawową wtyczki, czyli ustawienia ogólne, cache, czyszczenie i wyjątki. Opis będzie dotyczył wtyczki dla WordPress, ale warto zauważyć, że analogiczne dodatki istnieją również dla innych platform. LiteSpeed Cache dla WordPress z obsługą WooCommerce, LiteMage dla Magento, LiteSpeed Cache dla XenForo, PrestaShop, MediaWiki, Drupal, Joomla, Craft CMS czy OpenCart.
Bardzo konkretne efekty działania tego rozwiązania opisujemy też w artykułach na blogu, m.in.: ‘SEO vs. PageSpeed. Od zera do lidera’ i ‘Jak przyspieszyć bloga, sklep lub stronę nawet 90-krotnie. Kilka prostych trików.’.
Konfiguracja: Główne
Wszystkie opisywane poniżej ustawienia dostępne są z poziomu strony, dostępnej po wybraniu z menu głównego WordPressa: ‘LiteSpeed Cache’ -> ‘Ustawienia główne’.
Każdą zmianę należy oczywiście zatwierdzić przyciskiem ‘Zapisz zmiany’.
Włącz LiteSpeed Cache
Wyłączenie spowoduje zatrzymanie buforowania i wyczyszczenie pamięci podręcznej wszystkich wpisów pamięci podręcznej WordPress.
Domyślny Publiczny Cache TTL
Określ jak długo w sekundach, publiczne strony mają być przechowywane w pamięci podręcznej. Domyślna wartość wynosi 8 godzin. Inne możliwe wartości to 1 godzina (3600), 1 dzień (86400), 1 tydzień (604800) itd.
Domyślny TTL prywatnej pamięci podręcznej
Sprecyzuj jak, w sekundach prywatne strony mają być przechowywane w pamięci podręcznej. Możliwe wartości to między 60 a 3600.
Domyślny TTL strony głównej
Określ jak długo w sekundach, strona główna ma być przechowywana w pamięci podręcznej. Zauważ, że może to zostać wyzwolone przez kontrolę is_front_page () lub wtyczkę innej firmy, która zdecydowała się użyć strony tytułowej (na przykład strona sklepu WooCommerce). Domyślna wartość wynosi 30 minut. Strona główna jest najczęściej aktualizowaną stroną, ale jest też stroną, którą zobaczy większość odwiedzających. Z tych powodów może być bardziej korzystne stosowanie krótkiego TTL. Jeśli strona główna nie jest często aktualizowana, można użyć dłuższych TTL.
Domyślny TTL kanału informacji
Określ jak długo w sekundach, kanały mają być przechowywane w pamięci podręcznej. Kanały są świetnym sposobem dla czytelników, aby być na bieżąco z wpisami blogów. Zazwyczaj są one skonfigurowane tak, aby pobierać z bloga bez buforowania, co może spowodować ciągłe obciążenie serwera. Strony z buforowanym plikiem danych są usuwane podczas aktualizacji i komentowania, więc mają gwarancję, że będą aktualne. Możliwe wartości to 0 lub więcej. 0 oznacza brak pamięci podręcznej, <30 sekund zostanie ustawione na 30.
TTL dla domyślnej strony 404
Ten TTL kontroluje strony, które zwracają 404. Mogą to być losowe lub zdefiniowane adresy URL, ale wszystkie strony zwracające status 404 będą używać tej wartości. Domyślna wartość to 3600 sekund. Nie ma wartości zalecanej dla tego TTL, ponieważ zależy to od tego, co stanie się z witryną. Jeśli strony 404 są zamierzone, może pomóc buforowanie strony przez dłuższy czas, ponieważ jest to oczekiwana reakcja. Istotną tutaj kwestią jest rozmiar dysku. Gdy nie można znaleźć 404, istnieje nieograniczona ilość stron, które mogą być buforowane. Może to być szkodliwe dla użycia dysku. Możliwe wartości to 0 lub więcej. 0 oznacza brak pamięci podręcznej, <30 sekund zostanie ustawione na 30.
Domyślna strona 403 TTL
Ten TTL kontroluje strony, które zwracają 403. Domyślna wartość to 3600 sekund. Strony, które zwracają 403, są zwykle celowe, więc warto mieć dłuższy czas TTL dla tego ustawienia. Możliwe wartości to 0 lub więcej. 0 oznacza brak pamięci podręcznej, <30 sekund zostanie ustawione na 30.
Domyślna strona 500 TTL
500 jest zazwyczaj poważniejszym błędem. Przechowywanie tej strony może maskować problem w WordPressie, co może nie być pożądane. Domyślna wartość to 3600 sekund. Możliwe wartości to 0 lub więcej. 0 oznacza brak pamięci podręcznej, <30 sekund zostanie ustawione na 30.
Automatycznie uaktualnij
Włącz tę opcję, aby program LiteSpeed Cache był aktualizowany automatycznie po każdym wydaniu nowej wersji. Oszczędza to wysiłku związanego z ręcznym wykonaniem aktualizacji. Jeśli ta opcja jest włączona, Twoja strona otrzyma aktualizacje LSCWP w ciągu kilku godzin od uruchomienia nowych wersji w katalogu wtyczek WordPress. To opóźnienie jest zamierzone, ponieważ daje producentowi czas, aby upewnić się, że nie ma poważnych problemów z aktualizacją. Automatyczna aktualizacja działa tylko wtedy, gdy masz włączoną obsługę WP-Cron. (WP-Cron jest domyślnie włączony w WordPress)
Konfiguracja: Pamięć podręczna
Zapisuj w pamięci podręcznej dla zalogowanych użytkowników
To ustawienie umożliwia buforowanie treści dla zalogowanych użytkowników. Strony będą przechowywane w prywatnej pamięci podręcznej według adresu IP / identyfikatora sesji.
Zapisuj komentujących w pamięci podręcznej
Ta opcja jest przydatna w przypadku, gdy jest wymagane moderowanie komentarzy gości. W normalnym trybie komentujący nie zobaczą od razu swoich komentarzy. Jeśli opcja jest wyłączona, komentujący nie będą obsługiwani z pamięci podręcznej.
Zapisuj REST API do pamięci podręcznej
Ta opcja umożliwia buforowanie żądań wywoływanych przez REST API WordPress .
Zapisuj stronę logowanie do pamięci podręcznej
Ta opcja spowoduje buforowanie strony logowania. Zwykle nie ma powodu, aby odznaczać tę opcję, więc powinna być używana tylko w specyficznych przypadkach.
Zapisuj w pamięci podręcznej favicon.ico
Ta opcja buforuje favicon.ico, jeśli nie istnieje. Pozwoli to uniknąć dodatkowego połączenia. Uwaga – to ustawienie edytuje plik .htaccess.
Zapisz zasoby PHP
Ta opcja spowoduje buforowanie dowolnych zasobów PHP załadowanych przez motywy. Ogólnie rzecz biorąc, są to zasoby css lub js załadowane w PHP. W większości przypadków są to informacje statyczne, więc nie ma powodu, aby ładować PHP za każdym razem. Jeśli w rzeczywistości są dynamiczne, powinno to być wyłączone. Uwaga – to ustawienie edytuje plik .htaccess.
Zapisuj urządzenia mobilne
Ta opcja umożliwia użytkownikom wyświetlanie osobnego html dla urządzeń mobilnych. Jest to głównie używane w przypadku motywów, które nie są responsywne, ale może być również używana w sytuacjach, w których różne widżety są ładowane w zależności od typu przeglądarki. Lista w kolejnej opcji ‘Lista użytkowników mobilnych’ nie może być pusta, gdy ta opcja jest włączona. Uwaga – to ustawienie edytuje plik .htaccess.
Lista użytkowników mobilnych
Jeśli opcja ‘Zapisuj urządzenia mobilne’ jest ustawiona na off, to pole tekstowe będzie wyszarzone. Po włączeniu tej listy należy wypełnić listę programów klienckich, apamiętając o użyciu prawidłowej składni, podanej w przykładzie.
Konfiguracja: Wyczyść
Opróżnij wszystko podczas aktualizacji.
Ta opcja określa, czy wyczyścić wszystkie strony podczas aktualizacji, czy nie. Zdecydowanie zaleca się pozostawienie tej opcji włączonej.
Zasady automatycznego oczyszczania dla publikowania / aktualizacji
Po opublikowaniu lub aktualizacji wpisu strona postu nie jest jedyną, która się zmienia. Listy kategorii, listy znaczników, strona główna bloga i wiele archiwów również mogą zmienić się. W związku z tym możesz określić, które typy stron będą automatycznie czyszczone za każdym razem, gdy post zostanie zaktualizowany lub utworzony. Wybór tych stron zależy od motywu i sposobu wyświetlania wpisów w Twojej witrynie. Dostępna jest opcja ‘Wszystkie strony ‘, która jest domyślnie wyłączona. Po włączeniu tego wszystkie pozostałe pola wyboru są ignorowane. Wybór opcji ‘Wszystkie strony’ ma sens, jeśli nie masz włączonego ESI i masz dynamiczne widżety, które są wyświetlane na każdej stronie.
Zaplanowane adresy URL
Możesz określić listę adresów URL (po jednym w linii), które będą automatycznie czyszczone o określonej porze dnia. Nie jest to konieczne w normalnych warunkach. Wyrafinowane zasady czyszczenia LSCWP są w stanie obsłużyć większość sytuacji. Jeśli jednak masz zawartość generowaną przez zewnętrzne źródło, możesz codziennie usuwać odpowiednie strony, aby mieć pewność, że treść zewnętrzna jest prawidłowo wyświetlana.
Zaplanowany czas czyszczenia
Użyj tego pola w połączeniu z powyższym. Jeśli masz listę adresów URL do usunięcia, określ czas, w którym powinny one zostać usunięte.
Konfiguracja: Wyjątki
Wymuś identyfikatory URI pamięci podręcznej
Ścieżki zawierające te łańcuchy będą buforowane bez względu na ustawienia, których nie można buforować. Adresy URL zostaną porównane z zmienną serwera REQUEST_URI. Na przykład, dla ‘/mypath/mypage?aa=bb’ można użyć ‘mypage?aa=’. Jeden wpis na linię.
Przykłady dopasowywania ciągów
Załóżmy, że masz następujące identyfikatory URI:
- /recipes/baking/
- /recipes/baking/cakes
- /recipes/baking/brownies
- /popular/recipes/baking/
Łańcuch /recipes/baking/będzie pasował do wszystkich czterech identyfikatorów URI. Łańcuch /recipes/baking/$pasuje do numeru 1 (ponieważ $ wskazuje dopasowanie ścisłe). Łańcuch ^/recipes/bakingbędzie pasował do # 1, # 2 i # 3 (ponieważ ^wskazuje początek URI ).
Nie zapisuj w pamięci podręcznej URLi
Ścieżki zawierające te stringi nie będą zapisywane. Adresy URL zostaną porównane z zmienną serwera REQUEST_URI. Na przykład, dla ‘/mypath/mypage?aa=bb’ można użyć ‘mypage?aa’. Jeden wpis na linię. Każdy ciąg zostanie porównany ze zmienną serwera REQUEST_ URI. Jeśli istnieje dopasowanie, identyfikator URI nie będzie buforowany. Aby wskazać początek napisu, dodaj ^do początku łańcucha. Aby wykonać dopasowanie ścisłe, dodaj $ w końcówce ciągu.
Nie zapisuj w pamięci podręcznej query stringów
Query stringi zawierające te parametry nie będą zapisywane w pamięci podręcznej. Na przykład, dla ‘?aa=bb&cc=dd’ możesz użyć ‘aa’ i ‘cc’. Na przykład, jeśli nie chcesz buforować żadnej strony, która jest renderowana w purpurowym schemacie kolorów, możesz wprowadzić ‘color=purple’ (zakładając, że URL, którego używasz do wskazania, definiuje, że strona powinna być fioletowa ‘http://example.com/page?color=purple’). Możesz także wprowadzić ‘color’, aby wskazać, że nie chcesz buforować żadnego adresu URL, w którym podany jest kolor, niezależnie od tego, jaki to jest kolor.
Nie zapisuj w pamięci podręcznej kategorii
Domyślnie wszystkie kategorie są buforowane. Jeśli masz kategorie, które chcesz wykluczyć z pamięci podręcznej, wpisz w tym polu listę kategorii (jedna na linię). PRZYKŁAD: Aby wykluczyć ‘http://www.example.com/category/category-slug/’, wstaw ‘category-slug’. UWAGA: Jeśli nie znaleziono wpisanej kategorii, kategoria zostanie usunięta z listy przy zapisie.
Nie zapisuj w pamięci podręcznej tagów
Tagi traktowane są tak samo jak kategorie: domyślnie buforowane, ale ignorowane, jeśli wprowadzono je przez slug (jeden na linię) w tym polu.
Nie zapisuj w pamięci podręcznej ciasteczek
To jest lista plików cookie, które nie powinny być buforowane. W szczególności nie przechowuj w pamięci podręcznej żadnej strony, na której plik cookie z tej listy pojawia się w nagłówkach żądań. Ta opcja może być bardziej daleko idąca, niż możesz sobie wyobrazić. Jeśli wykluczysz plik cookie znajdujący się na każdej stronie witryny, zasadniczo wykluczasz całą witrynę z pamięci podręcznej. Uwaga – to ustawienie edytuje plik .htaccess.
Nie zapisuj w pamięci podręcznej User Agentów.
Określeni agenci użytkownika mogą być również wyłączeni z pamięci podręcznej. Oznacza to, że jeśli użytkownik zażąda strony z Twojej witryny za pośrednictwem jednego z wymienionych agentów, nie będą one wyświetlane z pamięci podręcznej. W tym polu można wpisać nazwy użytkownika według nazwy, po jednym w wierszu. Częściowe dopasowania są dozwolone. Uwaga – to ustawienie edytuje plik .htaccess.
Nie zapisuj w pamięci podręcznej ról.
Mogą istnieć role użytkownika, które chcesz wykluczyć z buforowania. Na przykład, jeśli jesteś administratorem, testując nową funkcjonalność, możesz wyłączyć swoją rolę z wyświetlania w pamięci podręcznej do czasu zakończenia testów.Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy skontaktuj się z naszą Pomocą Techniczną