Wtyczki WordPress, część 2

Wiemy już w jaki sposób można udoskonalać i powiększać funkcjonalność naszego WordPressa oraz jak 'ugryźć’ konfigurację pluginów. Mamy również świadomość, że istnieją dwie podstawowe grupy wtyczek:

  • takie, które powinny znaleźć się w prawie każdej instalacji WordPressa,
  • oraz opcjonalne, ściśle związane raczej z charakterem serwisu, jego założoną funkcjonalnością.

W tym rozdziale skupimy się więc na tej drugiej grupie, czyli dodatkach, dzięki którym będziemy mogli nie tylko zamieszczać treści, ale również realizować cele (np. biznesowe) naszej platformy. Poniżej znajduje się lista wtyczek, wraz z krótkimi opisami ich funkcjonalności. Kliknięcie w nazwę danego pluginu skieruje nas do dalszych szczegółów.
Zanim jednak przejdziemy do listy, zwróćmy uwagę, że to jedynie wybrane propozycje konkretnych rozwiązań. Dla większość z zadań, które realizuje dany plugin, można znaleźć wiele innych propozycji. Wystarczy w wyszukiwarce wtyczek WordPressa (menu w panelu po lewej -> 'Wtyczki’ -> 'Dodaj nową’) wpisać słowo lub frazę określającą zadanie (np. 'Facebook’), a w wynikach często znajdziemy dziesiątki, a czasem setki różnych propozycji. Kolejne możemy znaleźć w dowolnej wyszukiwarce internetowej, wpisując frazę w rodzaju: 'wordpress plugins’ lub 'wordpress (wtyczki OR pluginy OR rozszerzenia OR plugins)’ (przykład dla Google). Wystarczy sprawdzić szczegóły oraz opinie, dokonać wyboru, zainstalować i skonfigurować wtyczkę.

Zwróćmy też uwagę na bardzo ważny aspekt, związany z instalacją wtyczek, a mianowicie bezpieczeństwo. Należy bowiem pamiętać, że każdy dodany ‘obcy’ moduł, potencjalnie może mieć wpływ na zmniejszenie odporności naszej strony na włamania. Dlatego należy bezwzględnie przestrzegać następujących reguł:

  • instalujemy wyłącznie te wtyczki, które są nam niezbędne,
  • instalujemy te wtyczki, które pochodzą z listy WordPress, mają co najmniej przeważającą ilość pozytywnych opinii i są na bieżąco aktualizowane przez autorów,
  • wszystkie wtyczki, których nie używamy (np. zainstalowaliśmy do testów) powinniśmy wyłączyć i odinstalować.

Jeszcze na jedną sprawę warto zwrócić uwagę, a mianowicie na kwestię przydatności danej wtyczki w kontekście naszej wersji językowej serwisu. Załóżmy np., że wybierzemy sobie idealną dla naszych potrzeb wtyczkę, która rozszerzy funkcjonalność naszego serwisu, ale nie będzie dla niej dostępnej wersji językowej, w której tworzymy serwis. Oczywiście to nic straconego – sami możemy dokonać tłumaczenia, ale to zawsze dodatkowa, często spora praca. Albo jeszcze inny, gorszy problem – np. wybierzemy wtyczkę do uruchomienia e-sklepu, ale nie będzie ona miała obsługi pożądanej waluty, co z pewnością nie spotka się z przychylnością naszych przyszłych klientów.

Mnogość różnorodnych rozwiązań i dodatków daje nam możliwość wyboru, czasem jednak przyprawia o ból głowy ;). Dlatego trzeba przetestować kilka rozwiązań, przeczytać opinie i dobrze przemyśleć wybór.

Lista wybranych wtyczek dla WordPressa: