Backup jako skuteczna ochrona przed cyberatakami

W dobie coraz większego zagrożenia ze strony cyberataków firmy stają przed koniecznością opracowywania skuteczniejszych strategii odzyskiwania aplikacji oraz danych. Rozwiązaniami umożliwiającymi realizację efektywniejszej i bezpieczniejszej polityki backupowej są systemy cloud backup oraz lokalne systemy backupowe, które umożliwiają natychmiastowe przywracanie oraz wydajne przechowywanie kopii zapasowych plików.

Gdy firmy padną ofiarą cyberataku, backup danych i aplikacji umożliwi zapewnienie ciągłości działania systemów, ograniczając konsekwencje ataku. Co więcej, przywrócenie danych jest również bezpieczniejszą i zdecydowanie łatwiejszą opcją niż pertraktowanie z hakerami.

Oczywiście, poza cyberatakiem, dane i aplikacje mogą ulec uszkodzeniu na wiele innych sposobów. Jednym z najpowszechniejszych jest awaria sprzętu, która naturalnie zdarza się w najmniej spodziewanym i oczekiwanym momencie i może doprowadzić do kompleksowej utraty danych. Poza tym firmowa infrastruktura sieciowa może paść ofiarą infekcji złośliwym kodem – np. ransomware-m, który szyfruje i odcina dostęp do danych, lub innymi wirusami infekującymi pliki. Do zagrożeń firmowych danych należy doliczyć kradzież sprzętu oraz awarie i błędy nośników danych.

Konsekwencjom tych oraz wielu innych losowych zdarzeń powodujących utratę danych, można zapobiegać na kilka różnych sposobów – np. poprzez stosowanie redundancji lub zabezpieczeń przed cyberzagrożeniami. Naturalnie, niemożliwe jest zapewnienie pełnej ochrony danych, dlatego też w polityce bezpieczeństwa IT firmy należy stawiać na metody ograniczające skutki zdarzeń losowych i cyberataków.

Powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem jest tworzenie kopii zapasowych. Nowoczesne systemy backupowe pozwalają na błyskawiczne przywrócenie uszkodzonych lub utraconych danych, dzięki czemu mogą one zapewnić ciągłość funkcjonowania firmowych systemów i urządzeń.

Backup to remedium na zagrożenia ze strony ransomware

W ostatnim czasie możemy obserwować wzmożenie działań cyberprzestępców. Kradzież danych, żądania okupów oraz zastraszanie organizacji i przedsiębiorstw może kosztować zbyt wiele. Okazuje się jednak, że zamiast zapłaty okupu i przystawania na żądania hakerów, firmy mogą postawić na o wiele lepsze rozwiązanie, jakim jest backup. Warto zwrócić uwagę, że gdy dojdzie do ataku – np. Cryptolockerami, szyfrowaniu ulegną dane na wszystkich nośnikach fizycznych, zmapowanych dyskach sieciowych, a nawet chmurowych. Z tego też względu kopie zapasowe powinny być szyfrowane oraz przechowywane w oddzielnych sieciach. By wzmocnić zabezpieczenia, warto dodatkowo postawić na szyfrowanie sieci tworzącej kopie zapasowe.

Backup zmniejsza skutki manipulacji danymi

Cyberataki w dużej mierze opierają się na kradzieży oraz uszkodzeniu danych, niemniej jednak wiele spośród nich manipuluje danymi firm i organizacji. Zmanipulowane dane stają się dla zaatakowanego podmiotu niepełnowartościowe oraz zagrażają funkcjonowaniu firm lub organizacji. W takich sytuacjach backup danych również okazuje się skuteczną pomocą. Ponadto, należy pamiętać o konieczności chronienia danych i ich integralności w kontekście RODO.

Dzięki przywróceniu zmanipulowanych danych z okresu przed wystąpieniem ataku, możliwe jest o wiele skuteczniejsze eliminowanie skutków cyberataków. By backup i nadpisywanie zmodyfikowanych danych były łatwiejsze, warto zaimplementować mechanizmy deduplikacji, które zmniejszają wykorzystywaną przestrzeń dyskową przez kopie zapasowe.

Backup w chmurze?

Wiele przedsiębiorstw coraz częściej przekonuje się do stosowania konfiguracji hybrydowych, w których lokalne urządzenia służą wyłącznie jako początkowe miejsce przechowywania kopii zapasowych i umożliwiają odzyskiwanie danych, a rozwiązania z zakresu cloud computingu pozwalają na efektywną archiwizację starszych danych. Backup w chmurze pozwala na zabezpieczenie danych przechowywanych w serwerowniach przy braku konieczności inwestowania w zwiększanie przepustowości łączy sieciowych oraz lokalnych urządzeń serwerowych.

Ubezpieczyciele zacierają ręce

Wzmagające się cyberataki napędzają branżę trudniącą się zabezpieczaniem organizacji i firm przed cyberzagrożeniami. Stawka ubezpieczenia – podobnie jak w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych – wyliczana jest na bazie wielu zmiennych, wśród których należy wymienić m.in. bezpieczeństwo i skuteczność systemu backupowego oraz innych zabezpieczeń, które chronią firmową infrastrukturę IT przed cyberatakami i awariami.

Dlatego też postawienie na efektywny system backupowy w przedsiębiorstwie staje się zasadnym również pod względem optymalizacji kosztów ponoszonych z tytułu ubezpieczenia firmowej infrastruktury IT. Ubezpieczyciele podczas wyceny polisy mogą brać pod uwagę m.in. sposób przechowywania kopii zapasowych, replikację danych w wielu lokalizacjach, czy szyfrowanie połączenia z siecią backupową.