Co to jest serwer i jak go zdobyć?

Serwer to nic innego, jak specjalnie przygotowany komputer. W chwili, gdy uruchamiasz przeglądarkę internetową (np.: Internet Explorer/EdgeFirefoxChrome) i wpisujesz adres jakiejś strony WWW (np.: servizza.com), następuje połączenie pomiędzy Twoim komputerem, a serwerem, na którym została zainstalowana ta strona (w uproszczeniu, w rzeczywistości w tle dzieje się o wiele więcej).

Każda strona internetowa to specjalne oprogramowanie, zainstalowane na jakimś serwerze, który fizycznie może znajdować się w dowolnym miejscu świata. Tak więc, chcąc uruchomić własną stronę internetową (tzw. wizytówkę, blog, sklep, itp.), należy rozpocząć od zdobycia dostępu do serwera.

Taki serwer można zdobyć na kilka sposobów, np.:

  • zakupić i uruchomić własną maszynę,
  • wynająć część zasobów serwerowni,
  • wynająć od wyspecjalizowanego dostawcy, czyli wykupić hosting.

Własne zaplecze budują duże lub specjalistyczne firmy i tutaj nie będziemy omawiali tych metod. Skupimy się natomiast na możliwościach dostępnych przeciętnemu zjadaczowi chleba ;).

Obecnie dostępna jest bardzo szeroka oferta dostawców usług serwerowych. Wybierając serwer należy poświęcić trochę czasu na analizę i porównanie ofert. Całkiem przyzwoite parametry to koszt już od kilkudziesięciu zł./m-c. Zważywszy, że serwer to jeden z najważniejszych elementów naszego przyszłego przedsięwzięcia, nie warto na nim przesadnie oszczędzać, na pierwszym miejscu zawsze należy postawić jakość.

Ok, ale serwer w rozumieniu fizycznej maszyny, to jedno. Natomiast, sam komputer jeszcze nie załatwi nam sprawy, musi mieć zainstalowany system operacyjny oraz usługi, konieczne do działania naszego serwisu. Na szczęście nie musisz w ogóle przejmować się tym (korzystając z ‘normalnych’ usług hostingu), w pakiecie otrzymasz wszystko, co będzie potrzebne, jak np.:

  • system operacyjny – np. któraś z dystrybucji Linuksa,
  • serwer (w rozumieniu oprogramowania) WWW,
  • serwer baz danych – zazwyczaj będzie to MySQL,
  • FTP, SSH, pocztę, backup, itp.

Do Ciebie będzie należała jedynie konfiguracja, odpowiednia do Twoich potrzeb. A więc – do dzieła! 🙂