Kilka informacji o serwerze DNS

Zastanawiasz się, czym jest serwer DNS? W tym krótkim tekście znajdziesz najistotniejsze informacje, które pozwolą Ci poznać podstawowe informacje dotyczące serwerów Domain Name System.

Czym są serwery DNS i jak działają?

Serwery DNS (ang. Domain Name System) odpowiadają za tłumaczenie domen z wersji rozumianej i łatwej do przyswojenia dla człowieka – np. Servizza.com na adresy IP. Dzięki temu tłumaczeniu o wiele łatwiej nam poruszać się i surfować po Sieci, ponieważ nie musimy zapamiętywać długich adresów IP domen – takich jak np. 192.93.88.165. Dzięki serwerom DNS, aby połączyć się z daną witryną, wystarczy, że wpiszemy wyłącznie adres tekstowy.

Jak działają serwery DNS? Pozwól nam wyjaśnić to w dość prosty sposób, który przedstawi Ci esencję tego zjawiska. Wyobraź sobie, że wpisujesz w pasek wyszukiwarki adres: servizza.com. Wówczas zapytanie to kierowane jest do serwera DNS, który odszyfrowuje nazwę tekstową domeny na jej adres IP. Wówczas przekazuje tę informację systemowi wyszukiwarki, dzięki czemu możliwe jest połączenie się z pożądaną witryną.

System domen działa w sposób hierarchiczny, co oznacza, że przykładowo domena z rozszerzeniem .pl przyporządkowana jest do Polski. W obrębie rozszerzenia .pl istnieje wiele innych subdomen regionalnych – np. waw.pl, lublin.pl czy krakow.pl. Nad każdą z głównych domen (np. .pl) kontrolę sprawuje dana organizacja. W Polsce organizacją tą jest NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Poza tym w naszym kraju istnieją również inne organy kontrolne, które sprawują pieczę nad istotniejszymi domenami – np. rządową gov.pl. Ta domena kontrolowana jest przez instytucję IPPT PAN.

Istnieją dwa rodzaje serwerów DNS

Serwery DNS dzielą się na serwery autorytatywne i rekurencyjne. Serwery autorytatywne służą przechowywaniu konfiguracji domen i wykorzystywane są wyłącznie do odpowiadania na zapytania innych serwerów DNS. Nie odpowiadają bezpośrednio na zapytania programów rozwiązujących nazwy domen (tzw. resolverów). Z kolei serwery rekurencyjne służą do odnajdywania adresów IP dla podanych tekstowych nazw domen.

Czym jest czas życia pakietu?

Czas życia pakietu – TTL (ang. Time To Live) jest jednym z najistotniejszych parametrów, który określa czas życia pakietu oraz innych danych – takich jak np. rekord DNS. W kontekście serwerów DNS parametr TTL określa czas, jaki mija od jednej aktualizacji ustawień do drugiej. Zwykle czas życia pakietu u większości hostingodawców oscyluje w granicach 48 godzin. Związane jest to z dążeniem do zoptymalizowania czasu otwierania się witryn internetowych oraz redukowania niepotrzebnego obciążenia transferu danych. W Servizza dodatkowo możesz zażyczyć sobie ustawienia innego czasu, jeżeli z jakiegoś powodu chcesz mieć wpływ na szybkość odświeżenia zapisów.

W praktyce działa to w następujący sposób: jeżeli chcesz przenieść domenę na inny serwer DNS, wówczas zapytanie jest aktualizowane zgodnie z parametrem TTL. Jeśli hostingodawca ustalił czas TTL na 24 godziny, to zapytanie zostanie przekazane do innych rejestrów w ciągu tych 24 godzin, chyba że zapytanie zostanie złożone chwilę przed aktualizacją, wówczas przekazane zostanie szybciej. Maksymalnie czas propagacji domeny może wynieść nawet 72 godziny – zależnie od kolejnych rejestrów, do których trafi domena.