Serwery dedykowane – do czego służą? Gdzie się je wykorzystuje?
Serwery dedykowane to propozycja firm hostingowych dedykowana największym i najbardziej wymagającym klientom. Czym są, do czego służą i w jaki sposób wykorzystuje się serwery dedykowane?
Czym jest serwer dedykowany?
Serwer sam w sobie ma wiele znaczeń, które diametralnie różnią się od siebie. Aby móc lepiej wyjaśnić, czym jest serwer dedykowany, należy najpierw wymienić kluczowe znaczenia pojęcia serwera. Nazywamy nim bowiem zarówno fizyczny komputer umożliwiający świadczenie usług hostingowych, jak i program komputerowy świadczący usługi innym serwerom oraz użytkownikom. Stąd też na rynku oferowane są serwery współdzielone, VPS oraz dedykowane.
Zatem serwer dedykowany stanowi oddzielną fizyczną maszynę, której zasoby wykorzystywane są wyłącznie przez jednego użytkownika (usługobiorcy). Użytkownik sam w całości wykorzystuje wszelkie dostępne mu parametry użytkowe serwera oraz może w pełni zarządzać i administrować jego pracą bez żadnych ograniczeń. Co więcej, zasoby serwera są znane i gwarantowane jego użytkownikowi przez firmę hostingową. Serwer dedykowany jest odseparowany od innych serwerów, a jego dzierżawa jest zwykle rozliczana w cyklu miesięcznym lub rocznym.
Serwery dedykowane mogą być udostępniane usługobiorcom w dwóch opcjach: jako serwer dedykowany zarządzany i jako serwer dedykowany Root. Pierwsze rozwiązanie pozwala usługobiorcy na zarządzanie serwerem za pomocą panelu administracyjnego, a także może on liczyć na wsparcie oraz pomoc techniczną od firmy hostingowej.
Decydując się na serwer dedykowany z Root-em usługobiorca zyskuje pełny dostęp do konta Root, który umożliwia sprawowanie pełnej kontroli nad maszyną, w tym jej dowolnej konfiguracji.
Do czego służy serwer dedykowany?
Ze względu na świetne parametry oraz potężną ilość dostępnych zasobów, serwery dedykowane służą przedsiębiorstwom głównie do utrzymywania złożonych portali i witryn internetowych z kilkumilionowym ruchem, rozbudowanych aplikacji i usług o krajowym lub globalnym zasięgu, czy umieszczaniu na serwerze korporacyjnych systemów oraz narzędzi odpowiadających za sprawne funkcjonowanie organizacji.
Naturalnie serwery dedykowane mogą służyć również do mniejszych celów, jednak dzięki ich skalowalności oraz możliwości elastycznej konfiguracji są w stanie zapewnić warunki do utrzymywania dowolnych plików, usług, aplikacji i systemów.
Kiedy warto skorzystać z serwera dedykowanego? Przede wszystkim, gdy potrzebujemy pełnego dostępu do maszyny bez konieczności współdzielenia jej zasobów z innymi klientami. Poza tym wynajęcie serwera dedykowanego jest świetnym rozwiązaniem, gdy wymagamy sprzętu o możliwie najwyższych parametrach wydajnościowych i chcemy samodzielnie decydować o instalowanym na nim oprogramowaniu i systemie operacyjnym.
Dlaczego wynajem serwera dedykowanego jest lepszym rozwiązaniem od zakupu własnej maszyny?
Korzystanie z wynajętego od firmy hostingowej serwera pozwala usługobiorcy czerpać wiele wymiernych korzyści. Jedną z najważniejszych jest przeniesienie większości ryzyka związanego z awarią lub cyberatakiem na zasoby serwera. Co więcej, firma hostingowa udostępniająca serwer dedykowany zobowiązuje się do jego utrzymywania, wszelkich działań serwisowych, utrzymania nieustannego dostępu do Sieci, utylizacji zużytych komponentów, czy udostępniania usług i narzędzi umożliwiających sprawne administrowanie i zarządzanie serwerem przez klienta. Zakup serwera dedykowanego pozwala również ograniczyć koszty związane z utrzymywaniem sprzętu oraz kadry IT, która musiałaby administrować i zarządzać firmowym serwerem.
Serwery dedykowane doskonale sprawdzają się zatem do utrzymywania na nich istotnych usług, których dostępność i prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe dla klienta. Dla dużych klientów istotna jest również większą przejrzystość rozliczeń oraz łatwiejsze rozliczanie kosztów projektów eliminując niespodziewane koszty naprawy awarii lub problemów z funkcjonowaniem serwera.